Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Aniołem człowieka jest czas. "

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

Życie jest teatrem?

W klasach IV realizowana była innowacja pedagogiczna: „Jestem aktorem. Gram na scenie”.

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

  • Życie jest teatrem?

Spotkanie z lekarzem Dawidem Forysiem

19 stycznia 2018 r. uczniowie klas 7 na lekcji biologii mieli niecodzienną okazję gościć absolwenta naszej szkoły, lekarza medycyny Dawida Forysia – specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii.


Zaproszony gość pracuje w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Warszawie i w Szpitalu Powiatowym w Otwocku oraz w EMC w Piasecznie. Podczas spotkania z uczniami w sposób niezwykle ciekawy i przejmujący przedstawił, jak spełniło się jego marzenie z dzieciństwa – medycyna.


„W medycynie liczy się każde życie - każda najmniejsza szansa uratowania życia”

/H. Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”/Podczas spotkania p. Dawid prezentował interesujące slajdy, które przedstawiały jego życiową drogę prowadzącą do zdobycia dyplomu lekarza. Wymienił czynniki, które już w okresie dzieciństwa zadecydowały o tym wyborze. Wspomniał, że młodość była okresem pełnym dylematów i rozterek, ze względu na inne zamiłowania, głównie lingwistyczne (ulubiony język niemiecki!) i konieczność podjęcia ostatecznej decyzji.

Przedstawiając klasowe i towarzyskie zdjęcia oraz osobiste wspomnienia wymienił kolejne etapy swojej edukacji: Szkołę Podstawową (wspominaną z największym sentymentem), Liceum Ogólnokształcące, Akademię Medyczną w Krakowie, staż podyplomowy i sześcioletnie szkolenie specjalizacyjne zakończone Egzaminem Państwowym. Bliżej zainteresowani słuchacze mogli zapoznać się z dokładnym planem sześcioletnich studiów lekarskich i obowiązkowych praktyk wakacyjnych.

W drugiej części spotkania uczniowie dowiedzieli się, co należy do obowiązków lekarza anestezjologa - znieczulanie pacjentów wymagających operacji, leczenie bólu ostrego i przewlekłego, reanimacja, dyżur w karetce pogotowia. Oglądając krótki filmik obrazujący pracę p. Dawida, poznali blok operacyjny i sprzęt medyczny, zabiegi lecznicze oraz charakter pracy na oddziale intensywnej terapii.

Zawód lekarza anestezjologa wymaga nie tylko ciągłego doskonalenia kompetencji, ale też - jak podkreślił p. Dawid – dużej odporności psychicznej związanej z podejmowaniem szybkich decyzji pod ogromnym naciskiem i w sytuacji stresowej. Mimo wszystko - jak stwierdził z przekonaniem - kocha swoją pracę i wykonywanie tego zawodu jest jego życiową pasją.

Zajęcia zakończyły się prezentacją wybranych akcesoriów anestezjologicznych oraz instrukcją udzielania pierwszej pomocy na ulicy. Uczniowie pod okiem lekarza mogli poćwiczyć czynności, które są podejmowane w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Spotkanie trwające trzy godziny lekcyjne było niezwykle cenne dla siódmoklasistów, gdyż to oni wkrótce staną przed wyborem dalszego etapu kształcenia. Wśród nich są zapewne tacy, których marzeniem jest medycyna i w przyszłości podejmą oni studia lekarskie.

W klasie panowała przyjazna atmosfera, uczniowie byli zainteresowani tematem, prezentowali wysoką kulturę osobistą. Prowadzący nawiązał bardzo dobry kontakt z młodymi słuchaczami, z przyjemnością odpowiadał na ich pytania, a także udzielił wywiadu do naszej gazetki „Szkolny Mix”.


„Podczas spotkania z lekarzem dowiedzieliśmy się czegoś więcej o pracy anestezjologa na bloku operacyjnym, a także o reanimacji i intensywnej terapii. Pan anestezjolog pokazał nam również narzędzia chirurgiczne, które są używane do zabiegów oraz nagranie, gdy wykonuje pewne czynności, by znieczulić pacjenta. Wiemy teraz więcej o studiach medycznych, a wizyta pana w szkole z pewnością pomoże niektórym z nas zadecydować o zawodzie, który będziemy chcieli wykonywać w przyszłości. Podsumowując, spotkanie było bardzo ciekawe, a cenne informacje z pewnością na długo zapamiętamy.”


/Katarzyna Płonka, kl. 7 b/


„Spotkanie z lekarzem bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy lekarza anestezjologa. Najbardziej podobało mi się kiedy anestezjolog pokazywał sprzęt do resuscytacji. Całe spotkanie było bardzo interesujące i jeszcze bardziej uświadomiło mnie, że w przyszłości chcę zostać lekarzem.”

/Wiktoria Fujawa, kl. 7 b/"W czasie spotkania dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. Mogliśmy zobaczyć zawód lekarza z innej strony. Na pewno zachęci to wielu z nas do podjęcia nauki w tym zawodzie.”


/Katarzyna Witkowska, kl. 7 b/


„Lekarz anestezjolog - były uczeń naszej szkoły opowiedział nam na czym polega jego praca, od kiedy chciał zostać lekarzem, a nawet powspominał z nami swoje czasy szkolne. Na długo zapamiętam przywołany przez niego cytat: "Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu".


/Julia Dybczyńska, kl. 7 b/

 


Składamy serdeczne podziękowania panu doktorowi Dawidowi Forysiowi za interesujące, miłe spotkanie i poświęcony czas. Życzymy wszystkiego dobrego oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.


Beata Matusiak