Dzisiaj jest wtorek, 16 lipca 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Nie ma lepszego męża niż archeolog: im bardziej się starzejesz, tym bardziej się tobą interesuje. "

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

Życie jest teatrem?

W klasach IV realizowana była innowacja pedagogiczna: „Jestem aktorem. Gram na scenie”.

Zakończyła się zbiórka butelek PET

W ekologicznej akcji uczniowie naszej szkoły zebrali 11 995 sztuk plastikowych butelek różnej pojemności.

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Ostatni występ

  • Życie jest teatrem?

  • Zakończyła się zbiórka butelek PET

VIII a SP 2018/2019

 

Klasa VIII a  Szkoły Podstawowej – wych. Beata Dwornik

 

 

Liczba uczniów - 16


Dziewczęta:

1. Jolanta Dobosz

2. Patrycja Fejdych

3. Klaudia Feliniak

4. Julia Jasiaczek

5. Angelika Wisiorek

6. Emilia Żmudka


Chłopcy:

1. Bartłomiej Barciak

2. Dominik Bryzek

3. Patryk Handzlik

4. Przemysław Hodur

5. Piotr Kizner

6. Jakub Kusak

7. Łukasz Matyszkowicz

8. Dominik Słonka

9. Miłosz Stawowczyk

10. Piotr Szot

 


Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Jolanta Dobosz

Zastępca przewodniczącej - Piotr Szot

Skarbnik - Julia JasiaczekTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Izabela Pudełko

Zastępca przewodniczącej - p. Aleksandra Słonka

Skarbnik - p. Elżbieta Fejdych

 


Klasa opiekuje się salą nr 65.

 

 Wizyta w Szkółce Roślin Ozdobnych

Grupa 13 uczniów z klas ósmych w dniu 6 maja zwiedziła Szkółkę Roślin Ozdobnych PUDEŁKO, położoną w Kętach przy ulicy Św. Jana Kantego.


Wycieczka została zaplanowana w ramach zajęć kreatywnych z biologii, w celu upowszechniania wśród uczniów wiedzy o składnikach i funkcjonowaniu rodzimego środowiska przyrodniczego oraz poznania nie tylko oferty handlowej szkółki, ale przede wszystkim szeregu prac związanych z hodowlą roślin ozdobnych. Współwłaścicielem obiektu jest Pani Izabella Pudełko - mama uczestnika zajęć, Piotra Szota.


Pani Izabella na wstępie przedstawiła krótko historię powstania i tradycje rodzinnej firmy, a następnie omówiła cykl prac szkółkarskich obejmujących produkcję materiału sadzeniowego, jak też pielęgnację siewek i sadzonek. Zwróciła uwagę na tendencje w hodowli wynikające z potrzeb producentów i preferencji klientów, miłośników ogrodów.


Podczas oprowadzania po obiekcie dowiedzieliśmy się, jak powstają sadzonki roślin iglastych - jednoroczne i 2-3 letnie oraz sadzonki roślin liściastych. Poznaliśmy, na czym polega wegetatywny i generatywny sposób rozmnażania z uwzględnieniem wad i zalet tych metod. Usłyszeliśmy o szczepieniu czyli metodzie uszlachetniania drzew i roślin ozdobnych z możliwością obejrzenia tak powstałych okazów. Zaglądnęliśmy do tuneli foliowych, aby poznać parametry uprawy i sprzęt niezbędny do deszczowania.


Spośród bogatego asortymentu sadzonek podziwialiśmy m.in.: cyprysiki, jałowce, żywotniki, żywotnikowce, świerki, cisy, choiny, berberysy.


Pobyt w szkółce zakończył się pracami praktycznymi - chętni uczniowie sadzili Picea abies ‘Nidiformis’ (Świerk pospolity odmiana ‘Nidiformis’) - i taką sadzonkę każdy uczestnik otrzymał do swojego ogrodu.


Serdecznie dziękujemy Pani Izabelli Pudełko za życzliwość, poświęcony nam czas i ciekawą lekcję biologii w plenerze.


Beata Matusiak
Wyjazd do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

„To się stało, a więc może znów się zdarzyć… Może zdarzyć się wszędzie.”

/Primo Levi/30 kwietnia klasa VIII a pod opieką p. Beaty Dwornik i p. Wiesława Wawaka odwiedziła miejsce bardzo tragiczne w historii ludzkości - obóz zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Stało się ono dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Obóz utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia i włączony przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" przez którą tysiące więźniów szło do niewolniczej, morderczej pracy, czuliśmy przygnębieni i współczucie.

Przemierzając kolejne obszary obozu, poznając prawdę o "piekle na ziemi" ósmoklasiści wykazali się ogromną dojrzałością i powagą.


Była to bardzo ciekawa i zarazem trudna lekcja historii. Na pewno wielu uczniów zapamięta ten wyjazd na bardzo długo.

 


Wychowawczyni – Beata DwornikSukces Jolanty Dobosz na Turnieju BRD

W tym roku szkolnym na Ogólnopolskim Turnieju BRD naszą szkołę reprezentowali Jolanta Dobosz, Bartłomiej Pękala i Tomasz Jędrusik.

Nasza drużyna doszła do eliminacji powiatowych.

Uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drodze i postępowania na skrzyżowaniach, pokonać rowerowy tor przeszkód i sprawdzić się z praktycznego udzielania pierwszej pomocy.

Rzadko w starszych grupach w takim turnieju biorą udział dziewczyny. Jola godnie reprezentowała naszą szkołę, bowiem najlepiej w drużynie pisała testy. Uczennicy należą się słowa uznania.

Choć nie udało się nam wyjść z powiatów to jednak nasza szkoła została pochwalona za najlepiej udzieloną pierwszą pomoc.

Mam nadzieję, że uczniowie dobrze wykorzystają zdobytą wiedzę i umiejętności. Powodzenia!Wychowawczyni - Beata DwornikBartek Barciak na Konkursie Języka Angielskiego

12 marca odbył IX Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach „English is Easy!”.

Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Bartłomiej Barciak, Katarzyna Płonka oraz Katarzyna Witkowska, wyłoniona w eliminacjach szkolnych.

Nasi przedstawiciele zajęli drużynowo zaszczytne trzecie miejsce, zaraz po szkołach nr 1 i nr 2 w Kętach. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z SP nr 3 w Kętach, SP w Malcu, w Bulowicach i w Porąbce.

Etap międzyszkolny składał się z części pisemnej, badającej umiejętności gramatyczne i leksykalne oraz rozumienie ze słuchu. Wręczenie nagród i podsumowanie konkursu odbędzie się w maju lub czerwcu 2019 roku.

Gratuluję naszym uczestnikom dobrych wyników, niesłabnącego zapału w zgłębianiu tajników języka angielskiego oraz życzę sukcesów w konkursach językowych w kolejnych latach nauki.


 

Agnieszka Maciąga

 

 


 

 

 


Spotkanie z górnikami

Szczęść Boże! Tym pozdrowieniem od stuleci witają się górnicy w każdej kopalni w Polsce. Również w ten sposób powitali nas przedstawiciele nowowiejskiej braci górniczej, którzy spotkali się z uczniami klas 8.


Galowe stroje oraz sztandar były ozdobą tego spotkania, które zostało przyjęte z wielkim zainteresowaniem przez uczniów naszej szkoły. Uczestnicy tego spotkania mogli się dowiedzieć jak wygląda najniebezpieczniejszy zawód w Polsce i na świecie. Poznali tajniki kopalni, ale także rodzaje ubioru górnika pracującego kilkaset metrów pod ziemią jak i stroje galowe, które są noszone przy różnych okolicznościach.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali naszych gości i podziękowali za ich przybycie do naszej szkoły.

Wszystkim górnikom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia i powierzamy ich opiece Św. Barbary, która patronuje ich ciężkiej pracy i chroni od nieszczęśliwych wypadków.


 

ks. Wojciech Pastwa

 Wyjazd do Krakowa

14 listopada, uczniowie kl. 8a i 8b uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na Akademii Górniczo-Hutniczej i lekcjach muzealno-dydaktycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pod opieką pań B. Dwornik, D. Gwiazdoń i B. Matusiak.


Zajęcia rozpoczęły się w Pracowni Inżynierii Produkcji i Jakości na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Tam przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie przeprowadzili dla uczniów warsztaty z zakresu organizacji i optymalizacji procesów wizualizacji oraz standaryzacji miejsca pracy. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy, w interesujący i zabawny sposób wykonywali przydzielone zadania. Zastosowali przy tym poznane metody i narzędzia, m. in. „Fundamenty Lean Management - narzędzie 5S” (Sortowanie – Systematyka – Sprzątanie – Standaryzacja – Samodyscyplina).

Po zajęciach warsztatowych uczniowie zwiedzili hol główny uczelni, poznali kilka wydziałów, zaglądnęli do auli, obejrzeli unikatowe kolekcje tematyczne - skamieniałości i minerały, mieszczące się w korytarzu gmachu.

Uniwersytet Jagielloński udostępnił im swoje niepowtarzalne zbiory naukowe zgromadzone w nowo otwartym, imponującym Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wnikliwie słuchali przewodnika i z podziwem oglądali wystawy: „Historia życia na Ziemi”, „Biogeografia”, „Antropologia”, „Etologia zwierząt” i niezwykły „Gabinet profesora”.

Kolejne zajęcia odbyły się w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii UJ, gdzie młodzież zobaczyła hodowlę zwierząt laboratoryjnych, takich jak nornik polny i nornica ruda. Prowadząca zwróciła uwagę na zagadnienia będące przedmiotem badań naukowych - sposoby porozumiewania się gryzoni za pomocą ultradźwięków. Przedstawiła też ciekawostki związane z ich rozmnażaniem i rozwojem. Na koniec uczniowie mieli okazję zwiedzić specjalne pomieszczenia i urządzenia do hodowli zwierząt doświadczalnych, a także poznać procedury obowiązujące w tym zakresie.

Cele edukacyjne wycieczki zostały osiągnięte, ósmoklasiści poczuli się przez chwilę, jak… studenci. Myślę, że wśród nich są i tacy, którzy w niedalekiej przyszłości - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – podejmą studia na AGH czy UJ w Krakowie.


Beata Matusiak

 


 

 

 

 

 

 

 

"Dywizjon 303"

19 września uczniowie z klasy VIII a udali się do kina w Domu Kultury w Kętach, aby zobaczyć polsko-brytyjski dramat wojenny „Dywizjon 303".


Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych. Scenariusz filmu, który wszedł na ekrany polskich kin pod koniec sierpnia 2018 r. został oparty na wybranych wątkach książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Książka Fiedlera został włączona do zestawu lektur uzupełniających w szkole podstawowej. Uczniowie klasy VIII a postanowili poznać losy polskich lotników walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.


Grupa polskich lotników brała udział w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Anglicy, widząc doskonałe wyszkolenie i odwagę młodych Polaków, pozwoli im na wzięcie udziału w walce za sterami brytyjskich samolotów. Wśród asów polskiego lotnictwa był wykładowca szkoły lotniczej w Dęblinie Witold Urbanowicz, który dowodził Dywizjonem 303.


Uczniom najbardziej podobały się powietrze walki świadczące o odwadze, umiejętności szybkiej i trafnej oceny sytuacji oraz ułańskiej fantazji polskich myśliwców. Autorzy sprawozdań zwracali uwagę na optymistyczne nastawienie do życia, wolę przetrwania, poczucie braterstwa i solidarności polskich lotników.


Aleksandra WęglarzSukces Piotrka Kiznera na szkolnym turnieju BRD

We wtorek – 25 września odbył się szkolny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Z naszej klasy największy sukces osiągnął Piotr Kizner.

 

Turniej oficjalnie rozpoczął pan dyrektor Grzegorz Żak. Zebrani uczniowie w sali komputerowej przystąpili do rozwiązywania dwóch testów. Pierwszy sprawdzał znajomość przepisów ruchu drogowego, a w drugim należało prawidłowo ustalić kolejność przejazdu przez skrzyżowania.

 

Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do praktycznej – jazdy na rowerze po torze przeszkód.

 

Po trzech godzinach trudnych zmagań z 24 osobowej grupy zostały wyłonione 3 najlepsze.

 

I miejsce zajął Bartłomiej Pękala (kl. VIII b), II miejsce – Tomasz Jędrusik (kl. VIII b), a III miejsce Piotr Kizner (kl. VIII a). Chłopcy otrzymali z rąk pana dyrektora Grzegorza Żaka dyplomy.

 

Gratulujemy!

 

Wychowawczyni - Beata Dwornik

 

 


 

Rok szkolny 2018/2019

.

Wyjazd do ATH w Bielsku-Białej

W środę, 11 kwietnia, wyjechaliśmy na ciekawe zajęcia do Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.


Zaraz po przekroczeniu progu uczelni zostaliśmy przywitani przez opiekuna Koła Informatycznego RESET – pana dr inż. Tomasza Gancarczyka. Każdy z uczestników otrzymał smycz z identyfikatorem. Po rozdzieleniu na trzy grupy wszyscy rozeszli się do sal na niecodzienne zajęcia. Uczniowie mieli okazję budować i programować roboty LEGO WeDo 2.0 a następnie nimi sterować przy użyciu tabletów. Programowanie gry zręcznościowej w języku Scratch dla wielu także było dużym wyzwaniem. Niektórzy z chęcią korzystali z możliwości gry na xbox kinect.

Po skończonych zajęciach wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


Składamy serdeczne podziękowania Kołu Informatycznemu RESET za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów, które pobudzają kreatywność, uczą logicznego myślenia i motywują do nauki wielu uczniów.


Wychowawczyni - Beata Dwornik

 


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 8