Dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Chleb otwiera każde usta. "

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019

W dniach: 15-17 kwietnia 2019 r. (poniedziałek - środa) odbędzie się obowiązkowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do jego wszystkich części jest warunkiem ukończenia nauki w Szkole Podstawowej.

Zakończył się egzamin gimnazjalny

W dniach 10-12 kwietnia 40 uczniów gimnazjum w Szkole Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Nowej Wsi pisało testy gimnazjalne.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

W dniach: 10-12 kwietnia 2019 r. (środa - piątek) odbędzie się obowiązkowy egzamin gimnazjalny dla gimnazjalistów z klas trzecich. Przystąpienie do jego wszystkich części jest bezwzględnym warunkiem ukończenia nauki w Gimnazjum.

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY STRAJKU

Informuję, iż w dniu 8 kwietnia 2019 r. większość nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi przystąpiła do strajku zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zbiórka Żywności - Wielkanoc 2019

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”   /Papież Franciszek/

"Cichociemni"

W dniu 27 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Oświęcimiu odbył się konkurs historyczno - sprawnościowo - obronny "Cichociemni".

  • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019

  • Zakończył się egzamin gimnazjalny

  • EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

  • KOMUNIKAT DOTYCZĄCY STRAJKU

  • Zbiórka Żywności - Wielkanoc 2019

  • "Cichociemni"

VIII a SP 2018/2019

 

Klasa VIII a  Szkoły Podstawowej – wych. Beata Dwornik

 

 

Liczba uczniów - 16


Dziewczęta:

1. Jolanta Dobosz

2. Patrycja Fejdych

3. Klaudia Feliniak

4. Julia Jasiaczek

5. Angelika Wisiorek

6. Emilia Żmudka


Chłopcy:

1. Bartłomiej Barciak

2. Dominik Bryzek

3. Patryk Handzlik

4. Przemysław Hodur

5. Piotr Kizner

6. Jakub Kusak

7. Łukasz Matyszkowicz

8. Dominik Słonka

9. Miłosz Stawowczyk

10. Piotr Szot

 


Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Jolanta Dobosz

Zastępca przewodniczącej - Piotr Szot

Skarbnik - Julia JasiaczekTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Izabela Pudełko

Zastępca przewodniczącej - p. Aleksandra Słonka

Skarbnik - p. Elżbieta Fejdych

 


Klasa opiekuje się salą nr 65.

 

 Sukces Jolanty Dobosz na Turnieju BRD

W tym roku szkolnym na Ogólnopolskim Turnieju BRD naszą szkołę reprezentowali Jolanta Dobosz, Bartłomiej Pękala i Tomasz Jędrusik.

Nasza drużyna doszła do eliminacji powiatowych.

Uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drodze i postępowania na skrzyżowaniach, pokonać rowerowy tor przeszkód i sprawdzić się z praktycznego udzielania pierwszej pomocy.

Rzadko w starszych grupach w takim turnieju biorą udział dziewczyny. Jola godnie reprezentowała naszą szkołę, bowiem najlepiej w drużynie pisała testy. Uczennicy należą się słowa uznania.

Choć nie udało się nam wyjść z powiatów to jednak nasza szkoła została pochwalona za najlepiej udzieloną pierwszą pomoc.

Mam nadzieję, że uczniowie dobrze wykorzystają zdobytą wiedzę i umiejętności. Powodzenia!Wychowawczyni - Beata DwornikBartek Barciak na Konkursie Języka Angielskiego

12 marca odbył IX Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach „English is Easy!”.

Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Bartłomiej Barciak, Katarzyna Płonka oraz Katarzyna Witkowska, wyłoniona w eliminacjach szkolnych.

Nasi przedstawiciele zajęli drużynowo zaszczytne trzecie miejsce, zaraz po szkołach nr 1 i nr 2 w Kętach. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z SP nr 3 w Kętach, SP w Malcu, w Bulowicach i w Porąbce.

Etap międzyszkolny składał się z części pisemnej, badającej umiejętności gramatyczne i leksykalne oraz rozumienie ze słuchu. Wręczenie nagród i podsumowanie konkursu odbędzie się w maju lub czerwcu 2019 roku.

Gratuluję naszym uczestnikom dobrych wyników, niesłabnącego zapału w zgłębianiu tajników języka angielskiego oraz życzę sukcesów w konkursach językowych w kolejnych latach nauki.


 

Agnieszka Maciąga

 

 


 

 

 


Spotkanie z górnikami

Szczęść Boże! Tym pozdrowieniem od stuleci witają się górnicy w każdej kopalni w Polsce. Również w ten sposób powitali nas przedstawiciele nowowiejskiej braci górniczej, którzy spotkali się z uczniami klas 8.


Galowe stroje oraz sztandar były ozdobą tego spotkania, które zostało przyjęte z wielkim zainteresowaniem przez uczniów naszej szkoły. Uczestnicy tego spotkania mogli się dowiedzieć jak wygląda najniebezpieczniejszy zawód w Polsce i na świecie. Poznali tajniki kopalni, ale także rodzaje ubioru górnika pracującego kilkaset metrów pod ziemią jak i stroje galowe, które są noszone przy różnych okolicznościach.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali naszych gości i podziękowali za ich przybycie do naszej szkoły.

Wszystkim górnikom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia i powierzamy ich opiece Św. Barbary, która patronuje ich ciężkiej pracy i chroni od nieszczęśliwych wypadków.


 

ks. Wojciech Pastwa

 Wyjazd do Krakowa

14 listopada, uczniowie kl. 8a i 8b uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na Akademii Górniczo-Hutniczej i lekcjach muzealno-dydaktycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pod opieką pań B. Dwornik, D. Gwiazdoń i B. Matusiak.


Zajęcia rozpoczęły się w Pracowni Inżynierii Produkcji i Jakości na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Tam przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie przeprowadzili dla uczniów warsztaty z zakresu organizacji i optymalizacji procesów wizualizacji oraz standaryzacji miejsca pracy. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy, w interesujący i zabawny sposób wykonywali przydzielone zadania. Zastosowali przy tym poznane metody i narzędzia, m. in. „Fundamenty Lean Management - narzędzie 5S” (Sortowanie – Systematyka – Sprzątanie – Standaryzacja – Samodyscyplina).

Po zajęciach warsztatowych uczniowie zwiedzili hol główny uczelni, poznali kilka wydziałów, zaglądnęli do auli, obejrzeli unikatowe kolekcje tematyczne - skamieniałości i minerały, mieszczące się w korytarzu gmachu.

Uniwersytet Jagielloński udostępnił im swoje niepowtarzalne zbiory naukowe zgromadzone w nowo otwartym, imponującym Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wnikliwie słuchali przewodnika i z podziwem oglądali wystawy: „Historia życia na Ziemi”, „Biogeografia”, „Antropologia”, „Etologia zwierząt” i niezwykły „Gabinet profesora”.

Kolejne zajęcia odbyły się w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii UJ, gdzie młodzież zobaczyła hodowlę zwierząt laboratoryjnych, takich jak nornik polny i nornica ruda. Prowadząca zwróciła uwagę na zagadnienia będące przedmiotem badań naukowych - sposoby porozumiewania się gryzoni za pomocą ultradźwięków. Przedstawiła też ciekawostki związane z ich rozmnażaniem i rozwojem. Na koniec uczniowie mieli okazję zwiedzić specjalne pomieszczenia i urządzenia do hodowli zwierząt doświadczalnych, a także poznać procedury obowiązujące w tym zakresie.

Cele edukacyjne wycieczki zostały osiągnięte, ósmoklasiści poczuli się przez chwilę, jak… studenci. Myślę, że wśród nich są i tacy, którzy w niedalekiej przyszłości - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – podejmą studia na AGH czy UJ w Krakowie.


Beata Matusiak

 


 

 

 

 

 

 

 

"Dywizjon 303"

19 września uczniowie z klasy VIII a udali się do kina w Domu Kultury w Kętach, aby zobaczyć polsko-brytyjski dramat wojenny „Dywizjon 303".


Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych. Scenariusz filmu, który wszedł na ekrany polskich kin pod koniec sierpnia 2018 r. został oparty na wybranych wątkach książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Książka Fiedlera został włączona do zestawu lektur uzupełniających w szkole podstawowej. Uczniowie klasy VIII a postanowili poznać losy polskich lotników walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.


Grupa polskich lotników brała udział w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Anglicy, widząc doskonałe wyszkolenie i odwagę młodych Polaków, pozwoli im na wzięcie udziału w walce za sterami brytyjskich samolotów. Wśród asów polskiego lotnictwa był wykładowca szkoły lotniczej w Dęblinie Witold Urbanowicz, który dowodził Dywizjonem 303.


Uczniom najbardziej podobały się powietrze walki świadczące o odwadze, umiejętności szybkiej i trafnej oceny sytuacji oraz ułańskiej fantazji polskich myśliwców. Autorzy sprawozdań zwracali uwagę na optymistyczne nastawienie do życia, wolę przetrwania, poczucie braterstwa i solidarności polskich lotników.


Aleksandra WęglarzSukces Piotrka Kiznera na szkolnym turnieju BRD

We wtorek – 25 września odbył się szkolny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Z naszej klasy największy sukces osiągnął Piotr Kizner.

 

Turniej oficjalnie rozpoczął pan dyrektor Grzegorz Żak. Zebrani uczniowie w sali komputerowej przystąpili do rozwiązywania dwóch testów. Pierwszy sprawdzał znajomość przepisów ruchu drogowego, a w drugim należało prawidłowo ustalić kolejność przejazdu przez skrzyżowania.

 

Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do praktycznej – jazdy na rowerze po torze przeszkód.

 

Po trzech godzinach trudnych zmagań z 24 osobowej grupy zostały wyłonione 3 najlepsze.

 

I miejsce zajął Bartłomiej Pękala (kl. VIII b), II miejsce – Tomasz Jędrusik (kl. VIII b), a III miejsce Piotr Kizner (kl. VIII a). Chłopcy otrzymali z rąk pana dyrektora Grzegorza Żaka dyplomy.

 

Gratulujemy!

 

Wychowawczyni - Beata Dwornik

 

 


 

Rok szkolny 2018/2019

.

Wyjazd do ATH w Bielsku-Białej

W środę, 11 kwietnia, wyjechaliśmy na ciekawe zajęcia do Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.


Zaraz po przekroczeniu progu uczelni zostaliśmy przywitani przez opiekuna Koła Informatycznego RESET – pana dr inż. Tomasza Gancarczyka. Każdy z uczestników otrzymał smycz z identyfikatorem. Po rozdzieleniu na trzy grupy wszyscy rozeszli się do sal na niecodzienne zajęcia. Uczniowie mieli okazję budować i programować roboty LEGO WeDo 2.0 a następnie nimi sterować przy użyciu tabletów. Programowanie gry zręcznościowej w języku Scratch dla wielu także było dużym wyzwaniem. Niektórzy z chęcią korzystali z możliwości gry na xbox kinect.

Po skończonych zajęciach wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


Składamy serdeczne podziękowania Kołu Informatycznemu RESET za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów, które pobudzają kreatywność, uczą logicznego myślenia i motywują do nauki wielu uczniów.


Wychowawczyni - Beata Dwornik

 


Spotkanie z lekarzem Dawidem Forysiem

19 stycznia 2018 r. uczniowie klas 7 na lekcji biologii mieli niecodzienną okazję gościć absolwenta naszej szkoły, lekarza medycyny Dawida Forysia – specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii.


Zaproszony gość pracuje w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Warszawie i w Szpitalu Powiatowym w Otwocku oraz w EMC w Piasecznie. Podczas spotkania z uczniami w sposób niezwykle ciekawy i przejmujący przedstawił, jak spełniło się jego marzenie z dzieciństwa – medycyna.


„W medycynie liczy się każde życie - każda najmniejsza szansa uratowania życia”

/H. Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”/Podczas spotkania p. Dawid prezentował interesujące slajdy, które przedstawiały jego życiową drogę prowadzącą do zdobycia dyplomu lekarza. Wymienił czynniki, które już w okresie dzieciństwa zadecydowały o tym wyborze. Wspomniał, że młodość była okresem pełnym dylematów i rozterek, ze względu na inne zamiłowania, głównie lingwistyczne (ulubiony język niemiecki!) i konieczność podjęcia ostatecznej decyzji.

Przedstawiając klasowe i towarzyskie zdjęcia oraz osobiste wspomnienia wymienił kolejne etapy swojej edukacji: Szkołę Podstawową (wspominaną z największym sentymentem), Liceum Ogólnokształcące, Akademię Medyczną w Krakowie, staż podyplomowy i sześcioletnie szkolenie specjalizacyjne zakończone Egzaminem Państwowym. Bliżej zainteresowani słuchacze mogli zapoznać się z dokładnym planem sześcioletnich studiów lekarskich i obowiązkowych praktyk wakacyjnych.

W drugiej części spotkania uczniowie dowiedzieli się, co należy do obowiązków lekarza anestezjologa - znieczulanie pacjentów wymagających operacji, leczenie bólu ostrego i przewlekłego, reanimacja, dyżur w karetce pogotowia. Oglądając krótki filmik obrazujący pracę p. Dawida, poznali blok operacyjny i sprzęt medyczny, zabiegi lecznicze oraz charakter pracy na oddziale intensywnej terapii.

Zawód lekarza anestezjologa wymaga nie tylko ciągłego doskonalenia kompetencji, ale też - jak podkreślił p. Dawid – dużej odporności psychicznej związanej z podejmowaniem szybkich decyzji pod ogromnym naciskiem i w sytuacji stresowej. Mimo wszystko - jak stwierdził z przekonaniem - kocha swoją pracę i wykonywanie tego zawodu jest jego życiową pasją.

Zajęcia zakończyły się prezentacją wybranych akcesoriów anestezjologicznych oraz instrukcją udzielania pierwszej pomocy na ulicy. Uczniowie pod okiem lekarza mogli poćwiczyć czynności, które są podejmowane w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Spotkanie trwające trzy godziny lekcyjne było niezwykle cenne dla siódmoklasistów, gdyż to oni wkrótce staną przed wyborem dalszego etapu kształcenia. Wśród nich są zapewne tacy, których marzeniem jest medycyna i w przyszłości podejmą oni studia lekarskie.

W klasie panowała przyjazna atmosfera, uczniowie byli zainteresowani tematem, prezentowali wysoką kulturę osobistą. Prowadzący nawiązał bardzo dobry kontakt z młodymi słuchaczami, z przyjemnością odpowiadał na ich pytania, a także udzielił wywiadu do naszej gazetki „Szkolny Mix”.


„Podczas spotkania z lekarzem dowiedzieliśmy się czegoś więcej o pracy anestezjologa na bloku operacyjnym, a także o reanimacji i intensywnej terapii. Pan anestezjolog pokazał nam również narzędzia chirurgiczne, które są używane do zabiegów oraz nagranie, gdy wykonuje pewne czynności, by znieczulić pacjenta. Wiemy teraz więcej o studiach medycznych, a wizyta pana w szkole z pewnością pomoże niektórym z nas zadecydować o zawodzie, który będziemy chcieli wykonywać w przyszłości. Podsumowując, spotkanie było bardzo ciekawe, a cenne informacje z pewnością na długo zapamiętamy.”


/Katarzyna Płonka, kl. 7 b/


„Spotkanie z lekarzem bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy lekarza anestezjologa. Najbardziej podobało mi się kiedy anestezjolog pokazywał sprzęt do resuscytacji. Całe spotkanie było bardzo interesujące i jeszcze bardziej uświadomiło mnie, że w przyszłości chcę zostać lekarzem.”

/Wiktoria Fujawa, kl. 7 b/"W czasie spotkania dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. Mogliśmy zobaczyć zawód lekarza z innej strony. Na pewno zachęci to wielu z nas do podjęcia nauki w tym zawodzie.”


/Katarzyna Witkowska, kl. 7 b/


„Lekarz anestezjolog - były uczeń naszej szkoły opowiedział nam na czym polega jego praca, od kiedy chciał zostać lekarzem, a nawet powspominał z nami swoje czasy szkolne. Na długo zapamiętam przywołany przez niego cytat: "Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu".


/Julia Dybczyńska, kl. 7 b/

 


Składamy serdeczne podziękowania panu doktorowi Dawidowi Forysiowi za interesujące, miłe spotkanie i poświęcony czas. Życzymy wszystkiego dobrego oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.


Beata Matusiak

 


Mikołajki

W tym roku rodzice uczniów klasy 7a ufundowali wyjazd Mikołajkowy do Parku Trampolin – Gojump w Bielsku-Białej.

 

Dwie godziny fascynującej zabawy na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Wszyscy świetnie się bawili, a niektórzy nawet obiecali, że wkrótce tutaj wrócą.


 


Po dużym wysiłku fizycznym należało zregenerować swoje siły. Wszyscy więc udaliśmy się do McDonalda.

 

 

Zadowoleni z mile spędzonego dnia wróciliśmy do szkoły, zastanawiając się po drodze, gdzie w przyszłym roku będziemy 6. grudnia.


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, a w szczególności pani Izabeli Pudełko, która przyczyniła się do tego udanego wyjazdu.

 


Uczniowie klasy VII a

Wychowawczyni – Beata Dwornik


 << pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 8