Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Bezmyślność zabija. Innych. "

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Dyrektor SP w Nowej Wsi składa życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Z przedświąteczną wizytą...

W środę, 17 kwietnia, przedstawiciele uczniów naszej szkoły - Wiktoria Kruczała oraz Piotr Wójcik, pod opieką dyrektora, osobiście złożyli życzenia świąteczne kierownictwu i pracownikom Urzędu Gminy oraz Zakładu Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Kętach.

Po raz pierwszy odbył się Egzamin Ósmoklasisty

W dniach 15 - 17 kwietnia br. w całej Polsce, więc także w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbył się po raz pierwszy Egzamin Ósmoklasisty.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019

W dniach: 15-17 kwietnia 2019 r. (poniedziałek - środa) odbędzie się obowiązkowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do jego wszystkich części jest warunkiem ukończenia nauki w Szkole Podstawowej.

Zakończył się egzamin gimnazjalny

W dniach 10-12 kwietnia 40 uczniów gimnazjum w Szkole Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Nowej Wsi pisało testy gimnazjalne.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

W dniach: 10-12 kwietnia 2019 r. (środa - piątek) odbędzie się obowiązkowy egzamin gimnazjalny dla gimnazjalistów z klas trzecich. Przystąpienie do jego wszystkich części jest bezwzględnym warunkiem ukończenia nauki w Gimnazjum.

  • ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

  • Z przedświąteczną wizytą...

  • Po raz pierwszy odbył się Egzamin Ósmoklasisty

  • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019

  • Zakończył się egzamin gimnazjalny

  • EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

III a SP 2018/2019

 

Klasa III a Szkoły Podstawowej - wych. Barbara Ba-GawędaLiczba uczniów: 21


Dziewczęta:

1.  Aniela Barbachen

2.  Julia Bogdanik

3.  Laura Chałupka

4.  Maja Hrapkowicz

5.  Kalina Mrzygłód

6.  Martyna Ryłko

7.  Katarzyna Szymik

8. Joanna Wykręt


Chłopcy:

1.  Mateusz Bednarczyk

2.  Adam Bienia

3.  Adam Czerwik

4.  Patryk Gabryś

5.  Oskar Naglik

6.  Krystian Niedziela

7.  Marcin Piwko

8.  Jan Pudełko

9.  Szymon Putek

10. Hubert Raj

11. Sławomir Rusek

12. Wojciech Ryłko

13. Nikodem GajosSamorząd klasowy:

Przewodniczący - Szymon Putek

Zastępca przewodniczącego -  Laura Chałupka

Skarbnik - Wojciech RyłkoTrójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Magdalena Mrzygłód

Zastępca przewodniczącej - p. Agnieszka Ryłko

Skarbnik - p. Elżbieta Putek, p. Joanna BarbachenKlasa opiekuje się salą nr 33.

 

 

 
Kolejny wyjazd do Domu Kultury w Kętach

W życiu każdego człowieka pojawiają się burze/sztormy, czyli takie sytuacje, które są dla nas trudne, w których nie wiemy, jak postąpić.

One zdarzają się w naszych rodzinach, w szkole, na podwórku, w naszym kraju. Te trudne doświadczenia to np.: kłótnie rodziców, przyłapanie na kłamstwie, bójka z kolegą, niesprawiedliwe traktowanie rodziców, gdy jest młodsze rodzeństwo w domu, itp. Kiedy te sytuacje pojawiają się w naszym życiu, to zdarza się, że ster wypada nam z rąk – różne myśli i uczucia nas zalewają i nie potrafimy sobie poradzić z tym okrętem – naszym życiem. Czasem się wstydzimy, boimy, jesteśmy wściekli, albo zagubieni i robimy różne rzeczy, które nie zawsze są dla nas dobre.


Jak znów zapanować nad myślami i uczuciami, jak chwycić znów mocno ster, żeby przetrwać bezpiecznie sztorm w naszym życiu? Czego warto unikać?


Na te i inne pytania dotyczące w/w problemu próbowali odpowiedzieć 4 marca br. uczniowie klasy 3a SP, biorąc udział w IV spotkaniu z cyklu KinoSzkoła, które odbyło się pod hasłem: "Nie jestem sam. Jak przetrwać trudne sytuacje w życiu rodzinnym?".


Po prelekcji uczestnicy spotkania obejrzeli przebojowy film animowany dla dzieci "Superagentka". Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine to kino detektywistyczne dla młodych widzów w najlepszym wydaniu, to film o uczuciu samotności i braku akceptacji, wielkiej przyjaźni, zaufaniu, wyrzutach sumienia.


Bohaterowie filmu: Agata i Vincent nie wybrali najlepszych sposobów na poradzenie sobie z trudnościami od początku. Ukrywanie lub udawanie, że nic się nie dzieje, albo że to nie moja sprawa, niech inni coś zrobią – raczej nie pomaga. Poddawanie się, zamykanie się w sobie, myślenie, że jakoś wszystko samo się ułoży, że ja nie potrafię nic zrobić – to też nie najlepszy sposób, bo kłopoty same nie znikają.


Prelekcja i film uświadomił wszystkim uczestniczącym w spotkaniu, że jeżeli coś nas przerasta, to działamy, chcemy coś zrobić, żeby zmienić tę trudną sytuację, szukamy rady, pomocy, podejmujemy wysiłek, by rozwiązać problem, bo przecież nie jesteśmy sami.


 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda
Przyprawy na stołach świata

Uczniowie w klasie trzeciej poznają na zajęciach wszystkie kontynenty, ich położenie, florę i faunę, osobliwości tam występujące oraz czym zajmują się tubylcy i jakie przyprawy stosują.

W lutym sprawdzali na zajęciach smak i zapach różnych przypraw, np.: cynamonu, wanilii, goździków, imbiru i innych. Dowiedzieli się także skąd przywędrowały do Europy ziarna kakaowca, jak powstaje kakao i czekolada oraz, że kakao ma wyjątkowe wartości odżywcze.

Po zakończeniu bloku tematycznego o Afryce postanowili samodzielnie przygotować deser z bananami i wybranymi przez siebie przyprawami. Przed degustacją udekorowali deser, posypując bitą śmietanę startą gorzką czekoladą. Smakowało pysznie.

Smacznego!


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 

 

Bal karnawałowy – 2019

18 lutego odbył się w naszej szkole coroczny bal karnawałowy.

Najpierw na udekorowanej balonikami i kolorowymi łańcuchami sali pojawili się niecodzienni goście. Przybyły księżniczki, wróżki, waleczni rycerze i ninja oraz inne znakomite postaci. Jak co roku przywitał ich wodzirej p. Sebastian i zaprosił do wspólnego rejsu dookoła świata. Przy wspaniałej muzyce, dzieci doskonale się bawiły. Po wyczerpującej zabawie, w czasie przerwy, mogły zaspokoić pragnienie soczkami otrzymanymi od Rady Rodziców. Po krótkiej chwili, w pełni sił wróciły do zabawy. Kolejna część podróży szybko minęła i niestety trzeba było wracać do domu.

 

 

Jadwiga Putek

Zdjęcia - Barbara  Ba-Gawęda

 

 

 

Jak powstała Wisła?

W poniedziałek, 11 lutego br. obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Jak powstała Wisła”, które przygotowała klasa IV b pod kierunkiem pani Agaty Mazur. Dzięki naszym koleżankom i kolegom - aktorom mogliśmy sobie przypomnieć skąd się wzięła królowa polskich rzek, obejrzeć wspaniałą grę aktorów, nienaganne kostiumy i scenografię, wysłuchać pięknej muzyki będącej tłem do prezentowanych scen.

 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz za możliwość przeżycia fantastycznych chwil w prawdziwym teatrze.

 

 

Wychowawczyni – Barbara Ba-Gawęda

 


 

 

„Każda rodzina jest inna, najważniejsza jest miłość” - KinoSzkoła

Trzecie już spotkanie klasy 3a KinoSzkoła Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej odbyło się 4 lutego br. pod hasłem - „Każda rodzina jest inna, najważniejsza jest miłość”.

Uczniowie podczas prelekcji wypowiadali swoje zdanie na temat znaczenia rodziny w życiu człowieka. Uświadamiali sobie, że członkowie rodziny nie zawsze są podobni, nie zawsze mieszkają razem, ale wzajemnie się kochają, pomagają sobie nawzajem, że rodziny mogą mieć bardzo różny skład, a każda jest inna.

Podsumowaniem tematu było obejrzenie norweskiego film familijnego w reżyserii Arnego Lindtnera Næssa pt.: „Kacper i Emma jadą w góry”.

Bohaterami filmu są członkowie rodzin Kacpra i Emmy, którzy potrafią czerpać radość z bycia razem w pięknym miejscu, bez komputera i prawie bez telefonu.

„Kacper i Emma jadą w góry” to familijna, w spokojnym tempie tocząca się opowieść o tym, co w życiu ważne. A ważne jest nie „zaliczanie” kolejnych szczytów, czy atrakcji turystycznych i żeby dzieci nie wybrudziły swoich ślicznych ubranek, ale wspólnie spędzane chwile i drobne rytuały, nauka gwizdania na palcach, opowieści przy ognisku. Ważna jest dla nich: przyjaźń, lojalność, wzajemna troska, oddanie, miłość, otwartość, jasne i zrozumiałe dla wszystkich zasady, bo poza miłością to właśnie jasnych zasad potrzebują dzieci, aby czuć się bezpiecznie.

Śledząc poczynania uczuciowego Kacpra i rezolutnej Emmy, przypominamy sobie o tym, że dzieci są mądre, na swój sposób i adekwatnie do wieku i oczekują, że my, dorośli będziemy je traktować poważnie. Że okażemy szacunek i zrozumienie dla ich planów - czasem też względem nas, oczekiwań, trosk, wyborów, małych intryg… Naturalnym wydaje nam się, że rodzice myślą o przyszłości swoich dzieci, chcą dla nich jak najlepiej. Miło jest odkrywać, że dzieci także mają plany względem swoich rodziców. A to, czego chcą dla nich najbardziej – to szczęście i miłość, do tego stopnia, że potrafią zaryzykować własne bezpieczeństwo jeżeli uznają, że trzeba im w tym pomóc.


Uczniowie klasy trzeciej z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu, a film bardzo się wszystkim podobał. Wszystkim towarzyszyła atmosfera dobrej zabawy z dużą dawką śmiechu. Każdy byłby zainteresowany taką rodzinną wyprawą w góry, zdobywaniem szczytów, spotkaniami z dzikimi zwierzętami, rozbijaniem biwaku i przeżywaniem wielu wesołych przygód.


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 


Warsztaty ceramiczne

Coraz częściej można zaobserwować u dzieci trudności w koncentracji, na które mają wpływ m.in. takie czynniki jak: media (komputer, internet, TV, telefonia komórkowa), odżywianie emocje, zmiana modelu spędzania wolnego czasu - multi zamiast mono działanie.

Pomocą w wyciszeniu i dłuższym skupieniu uwagi, koncentracji na jednym zadaniu mogą być kreatywne zajęcia lepienia z gliny.

Z takich właśnie zajęć mieli okazję skorzystać uczniowie z klas: 1b, 2b, 3a goszcząc w naszej szkole 29 stycznia pana Rafała Sikorskiego celem uczestniczenia w mobilnych warsztatach „W poszukiwaniu ciszy”.

Pan Rafał przywiózł ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia, tj.: wałki, płótna, szablony. W tle zajęć towarzyszyła uczestniczącym relaksująca muzyka „odgłosów ziemi”. Poza tym zadanie pracy w ciszy ułatwiał naturalny, ekologiczny, plastyczny materiał z jakim bawiły się dzieci. Warsztaty ceramiczne miały przede wszystkim na celu rozwój manualny dzieci, pobudzenie wyobraźni i uwrażliwienie na piękno i estetykę, pobudzały i odkrywały indywidualne pokłady twórczości tkwiące w każdym dziecku, uczyły organizacji, planowania, a także odpowiedzialności za wykonywaną rzecz.

Po przeprowadzonych zajęciach prowadzący zebrał podpisane prace dzieci, które wysuszy i wypali w piecu ceramicznym w swojej pracowni, a następnie dostarczy gotowe do właścicieli. Chętni uczniowie mogą je ozdobić i wykorzystać jako prezent dla bliskiej im osoby.

Dziękujemy panu Rafałowi za zaangażowanie i fachowość podczas prowadzonych zajęć oraz za wspaniałą, zdrową i mądrą zabawę. Dzięki możliwości uczestniczenia w warsztatach mogliśmy się przekonać jak wielką radość można czerpać z pracy w glinie.

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-GawędaDzień Babci i Dziadka

Wnuki dla dziadków to największe szczęście, radość i miłość, bo gdzie im będzie lepiej jak nie u dziadków.


To właśnie oni są bardzo ważni w życiu wnuków, zarówno Ci którzy żyją obok, jak i Ci których nie ma już wśród nas.


Babcia i Dziadek to niezwykłe osoby, które kojarzą się wszystkim z sercem, miłością i zrozumieniem. Poza tym, że przekazują nam swoje doświadczenia, są dla nas ostoją bezpieczeństwa i spokoju. Pełni cierpliwości i ciepła stają się dla większości „instytucją” nie do zastąpienia, są obok rodziców, najważniejszymi osobami w życiu dziecka.


Pamiętając o tym, uczniowie z klas I- III Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi przygotowali jak co roku, pod opieką swoich pań uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Chcąc wyrazić miłość, szacunek, wdzięczność i przywiązanie do swoich babć i dziadków i podziękować im za wszystko zaprezentowali 15 stycznia br. dla seniorów swoich rodów wspaniały program artystyczny pod hasłem "Podróże po Polsce".


Program ten był bardzo urozmaicony. Składał się z licznych wystąpień słowno - muzycznych dzieci z poszczególnych klas. Uczniowie wędrując po Polsce i odwiedzając Kraków, Warszawę, Górniczy Śląsk, Mazury prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. W pięknych regionalnych strojach tańczyli: "Krakowiaka", "Taniec dworski", "Polkę warszawską", "Trojaka", "Grozika", "Czerwone jabłuszko", "Babuszki", "Swing w uliczce", "Koszyczek". Były wiersze, scenki kabaretowe, piosenki: "Gdybym to ja miała", "Warszawa da się lubić", "Piosenka do walizek i plecaków", oraz życzenia – "Babciu, dla Ciebie, Dziadku, dla Ciebie" z akompaniamentem dzwonków chromatycznych. Na zakończenie, uczniowie zaprosili swoich dziadków do wspólnego śpiewania znanych piosenek biesiadnych, co sprawiło wszystkim wiele radości.


Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa uczestniczących w spotkaniu. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek w postaci przepysznych kruchych ciasteczek. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony licznie przybyłych gości nie było końca. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.


Pamiętajcie o swoich dziadkach i nie zostawiajcie ich samych w tym szczególnym dniu. My również życzymy wszystkiego najlepszego dla każdej Babci i Dziadka!


 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda 


Nasze ferie - 2019

Uczniowie klasy trzeciej licznie uczestniczyli w zajęciach feryjnych organizowanych przez szkołę:

  • · W drugi dzień ferii zimowych mieli okazję spotkać się z podróżniczką p. Agnieszką Cebulą, która poprowadziła warsztaty „Poznajemy świat”. W pierwszej części warsztatów poznali Kraj Wschodzącego Słońca, czyli Japonię. W drugiej, uczestnicy przenieśli się do bajkowej Tajlandii, kraju wolnych ludzi, gdzie żyją słonie i tygrysy, kwitną piękne orchidee. Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości. Dzięki warsztatom uczniowie mogli doświadczyć niezwykłych przygód.
  • · 22 stycznia br. chętni uczniowie wyjechali na kręgielnię KULA HULA w Oświęcimiu, gdzie grali w kręgle, bilard, piłkarzyki, rzut do kosza itp. Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu, a współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.

Potwierdzają to zdjęcia poniżej.Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda
Wyróżnieni po I półroczu

10 stycznia odbyły się apele podsumowujące osiągnięcia uczniów w nauce i zachowaniu w pierwszym półroczu. Na środku sali gimnastycznej prezentowali się uczniowie, którzy zostali wyróżnieni. Ponadto dokonano podsumowań wszelakich akcji, konkursów, działań, zbiórek. Wielu uczniów zostało nagrodzonych upominkiem, dyplomem, brawami, czy też samą możliwością wystąpienia na środku.

Za zdobycie przez klasę 3a: I miejsca w „Zbiórce makulatury i używanych książek”, II miejsca w „Zbiórce używanych baterii” i liczny udział klasy w „Zbiórce kasztanów i żołędzi”, uczniowie otrzymali od organizatorów konkursów słodycze. Poniżej prezentuję zdjęcia zdobytych w konkursach dyplomów i nagród.

Gratuluję wszystkim wyróżnionym.


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda

 

 

Klasowa wigilijka

Jak co roku, tradycją naszej szkoły, są spotkania wigilijne w klasach. W klasie 3a SP odbyło się ono 21 grudnia, w ostatni dzień zajęć edukacyjnych w starym roku.


Uczniowie zaangażowali się, przynosząc do szkoły na tę okoliczność różne potrawy i dekoracje stołu wigilijnego: Laura, Szymon, Wojciech i Hubert przynieśli ciasteczka, Jan – sernik, Martyna – mandarynki, Maja – soczki, Adam, Patryk i Laura – orzechy, Sławomir – opłatki, Nikodem – śpiewnik, Joanna – płyty z kolędami, Marcin – świece. Była też chałka z miodem. Po przygotowaniu stołu oraz dodatkowego miejsca dla zbłąkanego wędrowca zaprosiliśmy na naszą wigilijkę księdza Wojciecha Pastwę.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Złożyliśmy sobie nawzajem życzenia, jedliśmy pyszne potrawy, opowiadaliśmy jak spędzamy Wigilię w swoich domach, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Miłą niespodzianką była możliwość zaśpiewania kolędy “Cicha noc” przy akompaniamencie na dzwonkach chromatycznych, przygotowanym przez Laurę.

Na koniec pod choinką przyniesioną przez mamusię Joanny, a udekorowaną piękną papierową gwiazdą przez Kalinę, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.


"Do Siego Roku!"


Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10