Dzisiaj jest niedziela, 19 maja 2019 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Niech przyjaciele moi w nocy się zgromadzą I biedne serce moje spalą w aloesie. "

XVII Turniej Piłki Siatkowej „Kopernik”

15 maja na hali OSiR w Kętach rozegrano XVII Turniej Piłki Siatkowej „Kopernik” zorganizowany przez PZ nr 10 w Kętach dla dziewcząt z klas VIII SP i IIIG.

Majowe wydanie Szkolnego Mixa

Maj jest szczególnym miesiącem w naszej szkole. Co roku uroczyście obchodzimy Dzień Patrona Szkoły. Jest nim gen. Wł. Sikorski.

Wizyta w Szkółce Roślin Ozdobnych

Grupa 13 uczniów z klas ósmych w dniu 6 maja zwiedziła Szkółkę Roślin Ozdobnych PUDEŁKO, położoną w Kętach przy ulicy Św. Jana Kantego.

Rozstrzygnięcie konkursu „Młody Poliglota”

Już po raz siódmy uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym przez Powiatowy Zespół Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu „MŁODY POLIGLOTA”.

Rozpoczynamy akcję „GORĄCZKA ZŁOTA”

W dniach 13 – 24 maja organizujemy w naszej szkole dobroczynną akcję pod hasłem „Gorączka Złota”.

„Generał Władysław Sikorski w oczach dzieci i młodzieży”

Konkurs plastyczny „Generał Władysław Sikorski w oczach dzieci i młodzieży” rozstrzygnięty!

  • XVII Turniej Piłki Siatkowej „Kopernik”

  • Majowe wydanie Szkolnego Mixa

  • Wizyta w Szkółce Roślin Ozdobnych

  • Rozstrzygnięcie konkursu „Młody Poliglota”

  • Rozpoczynamy akcję „GORĄCZKA ZŁOTA”

  • „Generał Władysław Sikorski w oczach dzieci i młodzieży”

Ósmoklasiści zwiedzili krakowskie wyższe uczelnie

14 listopada, uczniowie kl. 8a i 8b uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na Akademii Górniczo-Hutniczej i lekcjach muzealno-dydaktycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pod opieką pań B. Dwornik, D. Gwiazdoń i B. Matusiak.

 

Zajęcia rozpoczęły się w Pracowni Inżynierii Produkcji i Jakości na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Tam przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie przeprowadzili dla uczniów warsztaty z zakresu organizacji i optymalizacji procesów wizualizacji oraz standaryzacji miejsca pracy. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy, w interesujący i zabawny sposób wykonywali przydzielone zadania. Zastosowali przy tym poznane metody i narzędzia, m. in. „Fundamenty Lean Management - narzędzie 5S” (Sortowanie – Systematyka – Sprzątanie – Standaryzacja – Samodyscyplina).

 

Po zajęciach warsztatowych uczniowie zwiedzili hol główny uczelni, poznali kilka wydziałów, zaglądnęli do auli, obejrzeli unikatowe kolekcje tematyczne - skamieniałości i minerały, mieszczące się w korytarzu gmachu.

 

Uniwersytet Jagielloński udostępnił im swoje niepowtarzalne zbiory naukowe zgromadzone w nowo otwartym, imponującym Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wnikliwie słuchali przewodnika i z podziwem oglądali wystawy: „Historia życia na Ziemi”, „Biogeografia”, „Antropologia”, „Etologia zwierząt” i niezwykły „Gabinet profesora”.

 

Kolejne zajęcia odbyły się w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii UJ, gdzie młodzież zobaczyła hodowlę zwierząt laboratoryjnych, takich jak nornik polny i nornica ruda. Prowadząca zwróciła uwagę na zagadnienia będące przedmiotem badań naukowych - sposoby porozumiewania się gryzoni za pomocą ultradźwięków. Przedstawiła też ciekawostki związane z ich rozmnażaniem i rozwojem. Na koniec uczniowie mieli okazję zwiedzić specjalne pomieszczenia i urządzenia do hodowli zwierząt doświadczalnych, a także poznać procedury obowiązujące w tym zakresie.

 

Cele edukacyjne wycieczki zostały osiągnięte, ósmoklasiści poczuli się przez chwilę, jak… studenci. Myślę, że wśród nich są i tacy, którzy w niedalekiej przyszłości - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – podejmą studia na AGH czy UJ w Krakowie.

 

Beata Matusiak