Dzisiaj jest wtorek, 11 grudnia 2018 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Panie, spraw, abym zawsze pragnął więcej niż zdołam osiągnąć. "

Mikołajki w figloparku

Uczniowie klas pierwszych spędzili czwartkowe przedpołudnie na zabawach w parku Family Fun w Oświęcimiu.

Warsztaty w ramach doradztwa zawodowego

W dniu 3 i 4 grudnia odbyły się spotkania klas VIII i III Gim w formie edukacyjno-warsztatowej w wymiarze 2 godzin.

Świąteczna Zbiórka Żywności - podsumowanie

Święta coraz bliżej, a za nami finał kolejnej Świątecznej Zbiórki Żywności.  

Klasa IV b w bibliotece

W dniu 30 listopada klasa IVb wybrała się z wychowawcą do biblioteki w Nowej Wsi, gdzie uczestniczyła w lekcji bibliotecznej pt.: „Tajemnica zielonego plecaka”.  

Konkurs z języka niemieckiego

Zapraszamy wszystkich uczniów do konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną po niemiecku.

Górnicy w naszej szkole

Szczęść Boże! Tym pozdrowieniem od stuleci witają się górnicy w każdej kopalni w Polsce. Również w ten sposób powitali nas przedstawiciele nowowiejskiej braci górniczej, którzy spotkali się z uczniami klas 8.

  • Mikołajki w figloparku

  • Warsztaty w ramach doradztwa zawodowego

  • Świąteczna Zbiórka Żywności - podsumowanie

  • Klasa IV b w bibliotece

  • Konkurs z języka niemieckiego

  • Górnicy w naszej szkole

Ósmoklasiści zwiedzili krakowskie wyższe uczelnie

14 listopada, uczniowie kl. 8a i 8b uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na Akademii Górniczo-Hutniczej i lekcjach muzealno-dydaktycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pod opieką pań B. Dwornik, D. Gwiazdoń i B. Matusiak.

 

Zajęcia rozpoczęły się w Pracowni Inżynierii Produkcji i Jakości na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Tam przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie przeprowadzili dla uczniów warsztaty z zakresu organizacji i optymalizacji procesów wizualizacji oraz standaryzacji miejsca pracy. Podzieleni na trzy grupy uczestnicy, w interesujący i zabawny sposób wykonywali przydzielone zadania. Zastosowali przy tym poznane metody i narzędzia, m. in. „Fundamenty Lean Management - narzędzie 5S” (Sortowanie – Systematyka – Sprzątanie – Standaryzacja – Samodyscyplina).

 

Po zajęciach warsztatowych uczniowie zwiedzili hol główny uczelni, poznali kilka wydziałów, zaglądnęli do auli, obejrzeli unikatowe kolekcje tematyczne - skamieniałości i minerały, mieszczące się w korytarzu gmachu.

 

Uniwersytet Jagielloński udostępnił im swoje niepowtarzalne zbiory naukowe zgromadzone w nowo otwartym, imponującym Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wnikliwie słuchali przewodnika i z podziwem oglądali wystawy: „Historia życia na Ziemi”, „Biogeografia”, „Antropologia”, „Etologia zwierząt” i niezwykły „Gabinet profesora”.

 

Kolejne zajęcia odbyły się w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii UJ, gdzie młodzież zobaczyła hodowlę zwierząt laboratoryjnych, takich jak nornik polny i nornica ruda. Prowadząca zwróciła uwagę na zagadnienia będące przedmiotem badań naukowych - sposoby porozumiewania się gryzoni za pomocą ultradźwięków. Przedstawiła też ciekawostki związane z ich rozmnażaniem i rozwojem. Na koniec uczniowie mieli okazję zwiedzić specjalne pomieszczenia i urządzenia do hodowli zwierząt doświadczalnych, a także poznać procedury obowiązujące w tym zakresie.

 

Cele edukacyjne wycieczki zostały osiągnięte, ósmoklasiści poczuli się przez chwilę, jak… studenci. Myślę, że wśród nich są i tacy, którzy w niedalekiej przyszłości - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – podejmą studia na AGH czy UJ w Krakowie.

 

Beata Matusiak